Zarządzanie bankrollem w pokerze

Zdarza się, że dobry pokerzysta nie potrafi zarządzać swoim bankrollem. Są jednak tacy gracze, którzy sukcesywnie dbają o jego stały wzrost i zwiększają nakłady, tak aby ograniczyć swoje straty. Bankroll to budżet, którym dysponujesz w trakcie gry w pokera. Jest to suma pieniędzy przeznaczona na grę, a jeśli wykorzystasz te pieniądze na swoje osobiste wydatki, własne potrzeby czy na inny cel, te pieniądze przestaną już być Twoim bankrollem.

Przykładowo, niektórzy gracze mają w zwyczaju wydawanie zysków z budżetu gry na swoje osobiste wydatki. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ może to później przysporzyć kłopotów. Jeśli używasz oprogramowania takiego jak Poker Tracker czy Poker Office, możesz z łatwością określić i zarządzać wysokością swojego bankrollu. W przypadku gdy nie wiesz, jak to zrobić, najlepiej zapisywać swoje wyniki w prostym arkuszu Excel i w ten sposób zarządzać swoim bankrollem. Jeżeli zaczniesz tracić pieniądze, powinieneś sprawdzić stan swojego bankrollu, gdyż jego wymagana minimalna wysokość w czasie gry to dwudziestokrotność Twojego limitu. Oznacza to, że jeśli grasz w NL100, minimalna suma, którą musisz posiadać to $2000.

Taka minimalna suma może jednak okazać się niewystarczająca dla niektórych graczy. Jest to silnie uzależnione od Twojego sposobu gry, Twojej wariancji i umiejętności walki ze stresem.

Przykłady elementów, które warto wziąć pod uwagę w trakcie zarządzania swoim pokerowym bankrollem:

Ryzyko bankructwa zwane ?r? albo ROR (Risk of Ruin): Ustalenie wartości tego parametru zależy wyłącznie od Ciebie. 5% wydaje się być wartością maksymalną, ponieważ oznacza to, że statystycznie raz na 20 razy zbankrutujesz. Sugerowany margines błędu to 2%, który zmniejsza ryzyko bankructwa do 1 na 50.

Twoje zarobki na godzinę zwane ?w?: im więcej i regularniej wygrywasz, tym większe prawdopodobieństwo jest, że uda Ci się uniknąć tzw. czerwonej strefy, zmniejszając w ten sposób ryzyko bankructwa.

Twoje odchylenie od średniej wygranej na godzinę nazywane ?s?: Bardzo ważne jest, by mieć ogromny budżet pokerowy. Obliczenie odchylenia standardowego na godzinę jest bardzo skomplikowane. Jeśli używasz oprogramowania Poker Tracker czy Poker Office, znajdziesz tam bardzo pomocną opcję ?odchylenie standardowe?. Takie obliczenia możesz również przeprowadzić we własnym zakresie.

Umiejętność przystosowania swojego pokerowego bankrollu jest bardzo istotne, jeśli zamierzasz grać w jakąkolwiek odmianę pokera. Wiele osób nie umie zarządzać swoim budżetem i w rezultacie tracą ogromne sumy pieniędzy. Możesz zasięgnąć na ten temat porad od ekspertów lub poszukać informacji w Internecie, można także zapytać osoby prowadzące gry w pokera. Jeśli choć trochę znasz się na obliczeniach matematycznych, ustalenie właściwego budżetu nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Zanim jednak podejmiesz decyzję w sprawie jego wysokości, musisz przemyśleć swoje dochody. W przeciwnym wypadku, możesz wpaść w poważne kłopoty. Bardzo ważną sprawą jest także wybranie zaufanego providera gier w pokera.


Leave a Reply


siedem × = 35